Salsa

Co to jest SALSA ?

W wolnym tłumaczeniu słowo traci ze swej oryginalności, gdyż oznacza po prostu SOS , ale ta kulinarna nazwa nie odebrała  jednak salsie pozycji jednego z najchętniej wykonywanych gatunków i tańców na świecie.

Kilka definicji słownikowych

dziękuję za ich znalezienie  p.Ani Zając  wykładowca j.polskiego dla cudzoziemców na Uniwersytecie Warszawskim

Wszystkie słowniki, oprócz prymarnej definicji słowa „salsa”- jako sosu, czy też „przyprawy” (condimento), podają:

  • Diccionario manual español- polaco red. S. Wawrzkowicz/K. Hiszpański wyd. Wiedza Powszechna   W-wa 1982

„salsa”- znaczenie 2. fig: (przenośne): wdzięk, gracja

  • Diccionario de la lengua española – Real Academia Española wyd. Madrid 1992

salsa : 2.”(fig.) cualquier cosa que mueve o excita al gusto” ,  frazeologizm ” en su propia salsa

także słowa pokrewne:

  • salsear – ‚mieszać się, wtrącać się w coś’
  • salsereta -  ‚paleta malarska, na której artysta miesza różne kolory’
  • salsero – osoba, która się wtrąca, miesza do cudzych spraw
  • saleroso – usłyszałam taki fragment  w piosence pt. Malgueña: „malagueña salerosa”  – „que tiene salero o gracia”  inaczej „malgueña  powabna

 

  • Diccionario escolar de la lengua española- wyd. VOX Octubre 1992 salsa 2.(fig)

”cualquier cosa que excita  el gusto”

Wszystkie źródła wskazują  iż bez wątpienia słowa SALSA  w odniesieniu do muzyki kubańskiej zaczęto używać w Stanach Zjednoczonych w latach 60 tych .

Istniej wiele teorii opowiadających kiedy dokładnie i kto nadał muzyce kubańskiej tą nazwę. Jedna z nich mówi iż słowo to po raz pierwszy użyto już w 1928r w tytule piosenki Ignacio PineiroEchale Salsita… Wielu artystów latynoskich podchwyciło to hasło upraszczając je do jednego słowa SALSA, które stało się określeniem gatunku muzycznego wywodzącego się z Kuby  pomimo sprzeciwów niektórych kubańskich i latynoskich twórców.

Tito Puente w wielu wywiadach oburza się na kucharskie określenie dla swojej sztuki, często mawiał… nie ma takiego gatunku jak salsa to co nazywacie salsą to son albo mambo…

W jednej z piosenek na płycie ”Afro Cuban Old Stars”  pojawia się tekst improwizującego solisty: (…) kiedy mówią salsa to wiedz że to son (…).

Inna teoria mówi iż był to zamierzony pomysł wytwórni fonograficznych, aby określić dosadnie smak i pikanterię kubańskiego Son, z której salsa czerpie swe źródło a osobą zaś, która najbardziej się przyczyniła do utrwalenia nazwy Salsa  był Jerry Masucci – Nowojorczyk fundator Fania Records, który został największym producentem nagrań tanecznej muzyki latynoskiej  w latach 80tych. Tę teorie potwierdza Celia Cruz w swojej autobiograficznej książce zatytułowanej ”Celia  MI VIDA”.

Jeszcze inna teoria głosi, iż jej autorem jest Izzy Sanabria tancerz i dziennikarz muzyczny, który poszukiwał jednego, spójnego określenia na połączenie energetycznej muzyki i żywiołowego tańca.

Jedno jest dziś pewne, iż ogromne poruszenie,  które wywołała ta nowa muzyka rozpoczęło się w latach 60 tych w dzielnicy nowojorskiej zwanej “El Barrio” i w “South Bronx”, gdzie młodzi latynoscy emigranci  mieszali dźwięki i rytmy z dziedzictwa afro-karaibskiego i w wielu przypadków elementy jazzu.

W latach 80 tych następuje krótkie osłabienie zainteresowania salsą na korzyść dominikańskiego merengue, ale ponownie sytuacja uległa zmianie kiedy w latach 90 tych pojawili się w Stanach Zjednoczonych Kubańczycy z nowymi pomysłami brzmieniowymi.

Sami kubańczycy również bardzo długo nie mogli pogodzić się z określeniem dla ich rodowitego SON, ale w końcu i na Kubie zostało to zaakceptowane.

Czym zatem jest salsa ?

To pytanie do tej pory stanowi zagadnienie dla muzykologów. Jest gatunkiem, który rozwinął się na bazie kubańskiego Son w Stanach Zjednoczonych za przyczyna latynoskich muzyków emigrantów, którzy w tworzeniu swojej sztuki wykorzystywali elementy amerykańskiego jazzu. Jest muzyką o parzystym metrum 4/4 której esencję stanowi Clave .

W każdym zakątku świata kiedy pada słowo SALSA w odniesienie do muzyki wszyscy wiedzą o czym się mówi, a dla nas najwięszkszą radością jest fakt, że Salsa stała się również znana w Polsce!

czytaj dalej: Rodowód salsy »