Tydzień cha cha cha w TAS (19.05 – 25.05)

maj 19, 2014 Brak komentarzy przez:

TYDZIEŃ CHA CHA CHA w TAS !!!

 19.05 – 25.05

Cha Cha Cha to kolejny bardzo znaczący gatunek muzyczny pochodzenia kubańskiego, który stanowi ważny element „sosu – czyt.  Salsy”, którego tancerze casino/salsy nie mogą zlekceważyć lub nie znać.

Za kreatora tego rytmu i pierwszego najważniejszego kubańskiego kompozytora uznaje się skrzypka Enrique Jorrín.
Rytm ten powstał w latach pięćdziesiątych na bazie dwóch innych tradycyjnych tańców kubańskich: danzón i son. Sama nazwa cha cha cha wzięła się z naśladownictwa dźwięku pochodzącego z rytmu granego przez instrument guiro i stopy tancerzy podkreślające synkopę czwartego bitu.
Kubańskim imigrantom w Nowym Yorku cha cha cha zawdzięcza światową popularność, w latach 50 tych była jednym z najmodniejszych tańców w klubach tanecznych.

Do Europy trafiła dzięki osobie Pierre’a Lavelle, nauczyciela tańca z Londynu, który zafascynował się nią w czasie swojej podróży na Kubę, opracowany przez niego staje się popularnym stylem i znanym w Europie, ale w wersji tańca towarzyskiego – niemającego niestety wiele wspólnego z oryginałem. Choć obie odmiany cha cha cha charakteryzują się niezwykłą dynamiką, rytmicznością oraz kokieterią w ruchu, oryginalna cha cha cha kubańska jest bardziej zmysłowa, płynna  i pełna dodatkowych, improwizowanych ruchów. Cha-cha turniejowa charakteryzuje się ostrymi i wyrazistymi ruchami, mocno zaznaczona jest akcja zginania i prostowania kolan – którego, o zgrozo, nie może być w oryginale kubańskim!

Charakterystycznym instrumentem dla tego gatunku muzycznego jest cha cha bell zaznaczający każde uderzenie we frazie rytmicznej oraz wspomniane wyżej guiro.

Każdy salseros powinien znać i umieć zatańczyć choć podstawy cha cha cha, która, podobnie jak rumba czy mambo, stanowi część szerokiego nurtu tańca i muzyki zwanego salsą.

W tym tygodniu niech więc króluje cha cha cha!  Zatańczymy do jednego z najbardziej znanych standardów cha cha cha kompozycji Enrique Jorrina „Engańadora”!
Światowej sławy piosenki w rytmie cha cha cha, to m.in. Oye como va ( kompozycja Tito Puentes wykonywana przez Carlosa Santanę). Istnieje wiele współczesnych aranżacji orkiestr salsowych w rytmie cha cha cha, np. Manolito Simonet y su Trabuco „Se rompieron los termometros”, “ Enocntre la forma”.

Imprezy / Wydarzenia
Comments are closed.