Trwający tydzień w TAS ogłaszamy tygodniem MAMBO CUBANO!

maj 14, 2014 Brak komentarzy przez:

UWAGA! Trwający tydzień ogłaszamy tygodniem MAMBO CUBANO!!!

Mambo, kolejny z ważnych tańców pochodzących z Kuby, ukształtowany w latach 30-tych XX wieku.
Samo słowo „mambo” wywodzi się z języka kikongo – afrykańskich niewolników uprowadzonych na Kubę z Afryki (rejony Kongo) i oznacza „rozmowę bogów” .

Za twórcę Mambo uznawany jest Perez Prado – kubański pianista, kompozytor, aranżer, który wyjechał z Kuby i tworzył początkowo w Meksyku, następnie w USA gdzie zyskując przydomek The King of Mambo. Prado dzięki swojej karierze w USA rozpowszechnił mambo, natomiast rytm ten pojawia się w twórczości wcześniejszych kompozytorów tworzących na Kubie Cachao Lopez, Antonio Arcanao. Wielką światowej sławy osobistością muzyczną, która po Perez Prado rozpowszechniła mambo był też niewątpliwie Beny More. Szczyty popularności tego tańca to lata 40-te oraz część lat 50-tych ubiegłego stulecia.

Charakterystyczną cechą dla mambo są ruchy wykonywane biodrami. To taniec bardzo zmysłowy i przepełniony erotyzmem, często mówi się, że mambo to oddanie z kontrolą. Obecnie mambo ponownie zyskuje zwolenników dzięki takim filmom jak „Dirty Dancing” czy „Dirty Dancing 2”. Światowej sławy przeboje wciąż aktualne i powtarzane w dyskotekach, to np. Mambo No.5 – Perez Prado, Tequila – The Champs.

Uwaga! Słowem mambo określa się również część utworu w salsie, następujący po części montuno ( tzn. improwizacje solisty i odpowiedzi chóru), w której skład wchodzą instrumenty dęte w krótkich powtarzających się sekwencjach (jest to odpowiednik special chorus w utworach jazzowych).

 

Informacje ogólne, Kursy tańca, Salsa
Comments are closed.