Quinteto Cubano

wrz 13, 2008 Brak komentarzy przez:

Dobiega końca jubileuszowa trasa z okazji 50 urodzin Jose ( przypadających w dniu 19 września :-) Quinteto Cubano niesamowitego, okolicznościowego składu kubańskich Artystów- Wirtuozów, Gigantów latin jazzu, który tworzą:

 

 

  • Jose Torres – instrumenty perkusyjne,
  • Rei Ceballo – fortepian,
  • Carlos del Pino- kontrabas,
  • Tomek Torres – perkusja,
  • Mario Hernandez Morejon ”El Indio” – trąbka

Fragmenty koncertów, zdjęcia możecie zobaczyć na www.myspace.com/quintetocubano

Kolejne koncerty tego niebywałego kwintetu, planowane są w kwietniu, szczegółowych informacji udziela biuro naszej Agencji :
Paweł Czekaj tel. 691 355 950 ; e-mail: biuro@torres.com.pl

Quinteto Cubano

Poniżej krótko, przedstawiamy muzyków tworzących QUINTETO CUBANO, oprócz Jose Torresa, którego na tej stronie nie muszę przedstawiać zespół tworzy czterech muzyków :
Reinaldo Antonio Ceballo Hechavarria urodzony na Kubie, w Santiago de Cuba. Tam ukończył Konserwatorium Muzyczne im. Estebana Salasa I i II stopnia w klasie wiolonczeli oraz fortepianu, później w Hawanie wyższe studia muzyczne w Academia de Superación Profesional Musical. Następnie podjął pracę w agencji artystycznej Empresa Musical Adolfo Guzmán oraz Empresa Musical Benny Moré, pod patronatem której współpracował jako pianista z wieloma zespołami kubańskiej sceny muzyki tanecznej i rozrywkowej, m.in.: La Exclusiva, El Padrino, Banda Meteoro, BM Expreso, Azúcar Negra, Sierra Maestra, w tym ostatnim sprawując funkcję dyrektora artystycznego. Oprócz Kuby koncertował w USA, Meksyku, na Bahama, w Belgii, Holandii, Francji i we Włoszech. Ma na koncie wiele albumów z zespołami, które współtworzył (Azúcar Negra, BM Expreso, Sierra Maestra. W Polsce kieruje założonym przez siebie zespołem Calle Sol, w którego skład wchodzą zarówno Polacy jak i Kubańczycy, i który wydał już dwie płyty. Bral udział m.in. w Jazz Jamboree, Folk Fiesta, Yach Film Festival, Warsaw Salsa Festival, Bielska Zadymka Jazzowa i występował we wszystkich polskich kanałach telewizyjnych. Nagrywał wspólnie z Mietkiem Szcześniakiem, Kayah, Korą, Maciejem Maleńczukiem, Nazar, Ewenement, Marcinem Pospieszalskim i Blue Cafe.

Mario Hernandez Morejon ” EL INDIO” urodził się na Kubie i tam w wieku ośmiu lat rozpoczął naukę gry na trąbce, studiując grę klasyczną w Habana´s National School of Arts (1990-1994). Mając czternaście lat grał już z Bobbym Carcases i Afro Jazz Band a w wieku lat osiemnastu z Chucho Valdezem i Irakere Band. Później z Habana Ensemble oraz wieloma innymi topowymi kubańskimi muzykami i zespołami, m.in. Paquito de Rivera, Giovani Hidalgo, Eddy Palmieri, Tata Guines, Changuito, Miguel Anga, Ivan Lins, Wynton Marsalis, Roy Hagrove. El Indio nagrał trzy płyty, pierwszą „Nuevos Horizontes”, z Drayfus Jazz- Sony Music France ukazał się w 2001 roku w Europie i Japonii. Drugi „Mundo Oscuro” nagrany w Video Arts Music Japan w 2002 roku , a ostatnio album „Maferefun Papa Shango”. Na tym szczególny albumie El Indio gra na kilku różnych instrumentach, na saksofonach tenorowym i sopranowym, trąbce, pianie, perkusjonaliach oraz wykonuje partie wokalne. EL Indio Quintet występował na wielu festiwalach, m.in. Brignoles Jazz Festival-(Francja), Nancy Jazz Pulsations Jazz Festival (Francja), Descinqcontinents Jazz Festival (Francja), Clermont Ferrand Jazz Festival (Francja), Estoril Jazz Festival (Portugalia), Aarhus Jazz Festival (Dania), Burghausen Jazz Festival (Niemcy), Playboy Jazz Festival (Los Angeles)

Carlos del Pino urodzony na Kubie wirtuoz kontrabasu na stałe przebywający w Nowym Jorku. Mieszkając jeszcze na Kubie, idąc w ślady swojego ojca, doskonałego basisty i współzałożyciela Orquesta Sinfonica de Camaguey pobierał naukę gry na kontrabasie w Escuela Nacional de Arte oraz Escuela Superior de Arte na Uniwersytecie w Hawanie kończąc swoją edukację pod okiem czeskiego wirtuoza Karola Koprivy. Na profesjonalnej scenie Carlos zadebiutował w trakcie North Sea Jazz Festival w Holandii. Nagrywał m.in. wspólnie z Jazz Orchestra of Palermo, na Kubie grał z Orquesta de la Radio y Television oraz Orquesta de Opera y Ballet koncertując w Europie i Ameryce Łacińskiej. Jego grę można było usłyszeć również w Carnegie’s Hall. W tym roku ukaże się pierwszy album autorski Carlosa, którego premiera odbędzie się w Cuban Cultural Center w Nowym Jorku.

Tomasz Torres absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Podążając śladami ojca, zaczął grać na instrumentach perkusyjnych w szkole muzycznej w Bytomiu. W latach 1997 – 1998 zajmował I Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Młodych Perkusistów. W latach 1997 – 2005 był członkiem zespołu klarnecisty Brada Terry – TRIOLOGY (wraz z Michałem Barańskim i Mateuszem Kołakowskim). Podczas tras koncertowych w USA dane było mu zagrać z wieloma uznanymi muzykami (William Gallison, Bill McHenry, Tony Malaby, Jeff Williams, Aaron Goldberg, Jamey Aabersold, Adam Makowicz, Rez Abbazzi, Buddy DeFranco, Roger Kellaway), wystąpił na ponad 300 koncertach klubowych – m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, San Diego, Bostonie, Chicago i Denver. Na stałe gra w zespołach Jose Torres y Salsa Tropical, Jose Torres SON.PL, Jose Torres & the Cuban Train. Występuje też we własnych projektach muzycznych, kwartecie jazzowym Mid West Quartet, wrocławskiej formacji funkowej Optimystic, a także w grupie r’n’b & soul AFROMENTAL, której płyta ukazała się właśnie na rynku.

Jose Torres
No Responses to “Quinteto Cubano”

Skomentuj